anglija

Свет

Во Британија задутре почнува испитување на вакцина против Ковид-19 врз луѓе

А1он
Британската Влада „вложува сè“ за развој на вакцина против коронавирусот, изјави денеска министерот за Мет Хенкок. На дневниот брифинг во Даунинг стрит тој изјави дека
Свет

Џонсон и Трамп сакаат координиран одговор на коронавирусот

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон и американскиот претседател Доналд Трамп се согласија дека е потребен координиран меѓународен одговор на пандемијата на новиот коронавирус, вклучително и по
Свет

Нагло зголемување на смртните случаи од Ковид-19 во Велика Британија

А1он
Велика Британија денеска бележи нагло зголемување на бројот на починати од коронавирусот во однос на претходниот ден. Според британската Влада, денеска од Ковид-19 починале 823
Свет

Џонсон денеска ќе разговара со Трамп, до крајот на неделата и со кралицата

А1он
Британскиот премиер Борис Џонсон денеска ќе разговара со американскиот претседател Доналд Трамп и подоцна неделава ќе се сретне со британската кралица Елизабета Втора, соопшти портпаролот
Спорт

Шефот на англиската фудбалска лига: Сите натпревари ќе се играат со или без публика

А1он
Клубовите од втора, трета и четврта дивизија во Англија се известени дека нивните натпревари ќе се играат без публика откако ќе бидат обновени првенствата. Професионалниот
Свет

Градоначалникот на Лондон апелира маските за лице да бидат задолжителни

А1он
Градоначалникот на Лондон, Садик Кан, апелираше до британските власти носењето заштитни маски да се прогласи за задолжително за граѓаните кои се движат низ градот или