Во Токио одам по златото, вели првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ

Од:

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ ќе се обиде на Олимписките игри во Токио да го освои златниот медал, а потоа да испише историја и да ја освои титулата на завршниот грен-слем турнир за оваа година Ју-Ес Опен во Њујорк

Српскиот тенисер во интервју за црногорските медиуми истакна дека во ниту еден момент не се двоумел околу настапот на Игрите во Токио.

– Чувството кога ја претставуваш својата земја на најголемата светска спортска манифестација е незаменливо. Олимписките игри се нешто посебно, изјави Ѓоковиќ.

– Мојата цел во Токио е да освојам медал, се надевам златниот. Не е тајна дека одам по златото и дури потоа ќе размислувам за грен-слем турнирот во Њујорк, додаде Ѓоковиќ.

Срспкито тенисер претходно овој месец триумфираше во Вимблдон и го израмни рекордот на Роџер Федерер и Рафаел Надал од 20 освоени грен-слем турнири во кариерата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: На местото каде што го апсеа, на Ѓоковиќ му приредија нешто што ќе памети

Ана Ололовска

Ѓоковиќ по десетти пат е крал на Мелбурн

Ана Ололовска

Енди Мареј награден откако ги донираше сите пари кои ги заработи за децата во Украина

Горан Наумовски

Маестрален камбек на уморниот Ѓоковиќ за финале во Торино

Ана Ололовска

Алкараз сигурен во Париз, Медведев се испокара со судијата и загуби

„Врската“ меѓу Федерер и Новак влезе во нова фаза: По 12 години, Роџер го заследи Ѓоковиќ на социјалните мрежи

А1он