Тенисер e суспендиран на 10 години поради местење натпревари

Од:

Меѓународната агенција за тениски интегритет (ITIA) ја потврди суспензијата за Французинот Лени Митјана, кој беше исфрлен од спортот на 10 години и ќе треба да плати 20.000 долари казна.

Санкцијата е поврзана со неодамна завршениот криминален случај кој вклучува синдикат за наместени натпревари во Белгија. Соработката меѓу ITIA и белгиските власти доведе до петгодишна затворска казна за лидерот на синдикатот Григор Саркисјан.

Митјана беше 458. на светската поединечна ранг-листа во 2018 година, а за време на судењето ги отфрли сите обвинувања поврзани со местење натпревари во 2017 и 2018 година. Сослушувањето се одржа пред независниот службеник за сослушување за антикорупција Филип Кавалиерос на 8 ноември 2023 година.

Кавалирос го прогласи Митјана одговорен за прекршување на деловите кои вклучуваат обложување, придонес кон исходот на натпреварите, влијание врз другите играчи да не го дадат својот максимум на натпреварите и непријавување корупција.

Суспензијата ќе трае до полноќ на 21 декември 2033 година, а за време на периодот на забрана на играчот му е забрането да игра, тренира или присуствува на кој било тениски настан одобрен од членовите на ITIA (ATP, ITF, VTA, Tennis Australia, Француската тениска федерација, Wimbledon и USTA ) или која било национална асоцијација.

Би можело да ве интересира

Димитров: Синер е најдобриот играч во моментов, но сакам таков тест

Синер го освои Австралија опен по чудесен пресврт против Медведев

(ВИДЕО) Победа со честитка „Бог се јави“: Ѓоковиќ во три сета го порази Аргентинецот Ечевери

А1он

Ѓоковиќ испиша нова историја во Мелбурн

А1он

Алкараз ја доби наградата што АТП никогаш не му ја додели на Ѓоковиќ

Предраг Петровиќ

Седум тенисери се суспендирани поради местење натпревари

Горан Наумовски