Финалистката на Вимблдон суспендирана поради допинг

Од:

Јуниорската финалистка на Вимблдон, Никола Бартункова е суспендирана поради допинг.

18-годишната тенисерка од Чешка нема да може да се натпреварува бидејќи била позитивна на триметазидин.

Таа супстанца била пронајдена во нејзината крв при тестирање во Трнава и Марибор, во февруари и март.

Да потсетиме, овој лек е пронајден и кај Русинката Камила Валијева 2021 година, натпреварувачка во уметничко лизгање, но и кај 23 кинески пливачки.

Минатата година Бартункова играше во јуниорското финале на Вимблдон, каде беше поразена од Клерви Нгуну.

Таа стигна и до полуфиналето на Ролан Гарос во сингл и до финалето во двојки.

Нејзе ѝ е забрането да учествува во натпреварување во очекување на сослушувањето пред Агенцијата за тениски интегритет.

Инаку, таа се наоѓа на 282. место на ВТА листата.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Уапсен најдобриот голфер на светот

Предраг Петровиќ

Димитров: Синер е најдобриот играч во моментов, но сакам таков тест

Синер го освои Австралија опен по чудесен пресврт против Медведев

(ВИДЕО) Победа со честитка „Бог се јави“: Ѓоковиќ во три сета го порази Аргентинецот Ечевери

А1он

Ѓоковиќ испиша нова историја во Мелбурн

А1он

Тенисер e суспендиран на 10 години поради местење натпревари