Синер го освои Австралија опен по чудесен пресврт против Медведев

Од:

Италијанскиот тенисер Јаник Синер (АТП:4) го освои Австралија опен откако во финалето го совлада Русинот по неверојатен пресврт со резултат 3:2 во сетови (3:6, 3:6, 6:4, 6:4. , 6:3)

Италијанецот така го освои првиот Грен слем во кариерата, а Медведев не можеше да стигне до титулата ниту во третиот обид во финалето на Австралија Опен и остана на една ГС титула – УС Опен од 2021 година.

Исто така, Синер е првиот Италијанец кој освоил титули во Мелбурн и најмладиот победник на Австралија Опен во историјата на 22-годишна возраст.

На крајот победникот на Австралија опен освои 2,9 милиони евра, додека поразениот 1,6 милиони евра.

Пред оваа средба двајцата тенисери одиграа девет меѓусебни натпревари во кариерата, а во десеттиот меч Синер ја извојува четвртата победа.

Би можело да ве интересира

Димитров: Синер е најдобриот играч во моментов, но сакам таков тест

Навивачи го прекинаа финалето на Австралија опен поради Палестина, викајќи и врзувајќи се за столчиња

Предраг Петровиќ

Зверев разочаран: Фрустрирачки – ова ми се случи првпат во кариерата

Епски пресврт на Медведев за пласман во финалето

(ВИДЕО) Победа со честитка „Бог се јави“: Ѓоковиќ во три сета го порази Аргентинецот Ечевери

А1он

Ѓоковиќ испиша нова историја во Мелбурн

А1он