Ѓоковиќ испиша нова историја во Мелбурн

Од:

Новак Ѓоковиќ уште еднаш ги помести границите во тенисот. Испиша историја во Мелбурн само што влезе во мечот против Томас Мартин Ечевери, затоа што стана првиот тенисер во историјата кој одиграл 100 или повеќе натпревари на секој од четирите Грен слем турнири.

Тоа беше негов јубилеен 100. меч во Мелбурн (91-8), а убедливо најмногу одигра на Ролан Гарос 108 (92-16), потоа на Вимблдон 103 (92-11) и на крајот на УС Опен (88- 13). Тој има повеќе од 85 проценти победи на секоја.

Ѓоковиќ е убедливо најуспешниот тенисер во историјата со 24 грен слем титули и според неговите најави, нема намера да застане тука.

 

Би можело да ве интересира

Нападот на епископ во црква во Сиднеј е терористички чин оцени полицијата

ВИДЕО: Идентификуван напаѓачот од Сиднеј, уби шестмина и избоде деветмесечно бебе

ФОТО: Полицајката од Сиднеј го совладува напаѓачот

А1он

ВИДЕО: Напад со нож во Сиднеј, еден напаѓач убиен, другиот избегал

А1он

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се пласираше во четвртфиналето на Мастерсот во Монте Карло

Димитров: Синер е најдобриот играч во моментов, но сакам таков тест