Новак Ѓоковиќ без борба оди во полуфиналето на Вимблдон

Од:

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ без борба се пласираше во полуфиналето на Вимблдон, бидејќи Австралиецот Алекс Де Минор го предаде мечот поради повреда со која се здоби на претходниот меч против Артур Фис.

Алекс Де Минор заработи повреда на мечот со Фис, а на конференцијата по мечот не сакаше да зборува за повредата. Тој рече дека ќе најде начин да игра против Новак Ѓоковиќ, но тоа не е можно.

Работите да бидат уште полоши, Де Минор заработи повреда на својот меч.

Имено, Алекс Де Минор свика итна конференција пред мечот со Новак Ѓоковиќ на која ја обелодени состојбата на повредата, како и фактот дека нема да може да игра.

Тоа значи дека Новак се „враќа“ бидејќи загуби во четвртфиналето на Ролан Гарос од Каспер Руд и поради проблеми со повреди.

Сега Новак го чека подобриот од дуелот Тејлор Фриц – Лоренцо Музети.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Алкараз доминантен против Ѓоковиќ, ја одбрани титулата на Вимблдон

Ѓоковиќ го дозна својот ривал во полуфиналето на Вимблдон, а тоа е сензационалниот Лоренцо Мусети

Горан Наумовски

Ѓоковиќ: Давам се од себе за да бидам подготвен за Вимблдон

(ВИДЕО) Неизвесност на Ролан Гарос: Ѓоковиќ не тренира, чека резултати од магнетната резонаца

Ѓоковиќ е „запрен“ во полуфиналето на АТП турнирот во Женева

Ѓоковиќ во третото коло на АТП турнирот во Женева