ВИДЕО: Велс падна пред храбрите Иранци

Од:

Репрезентацијата на Велс е пред елиминација од СП, откако загуби од Иран со 2:0, со голови постигнати после 98.минута од натпреварот. Стрелец на првиот гол беше Розбех Чешми во 98.минута, а три минути подоцна погоди и Рамин Разеиан. Во третата рунда Велшаните ќе се сретнат со Англија и само теорија ги носи во втората фаза од СП.

dobivaj vesti na viber

Иран имаше бројна предност на теренот од 86.минута, кога голманот на Велс, Вејн Хенеси, доби црвен картон, откако стартуваше грубо над противнички играч надвор од својот шеснаесетник.

Иранците успеаја да постигнат два гола во судиското продолжение и да дојдат до триумф.

Во третото коло, Иран ќе игра против Соединетите Американски Држави.

Би можело да ве интересира

Швајцарија ги искористи сите „дупки“ во одбраната на Србија за осминафинале, Камерун прв го победи Бразил!

ФИФА, конечно, со видео објасни зошто голот на Јапонија беше признат

(ВИДЕО) За Уругвајците е јасно кој е виновен за елиминацијата – го „бркаа“ судијата Зиберт во тунелот

Кореја со драматична победа над Португалија го остави Суарез и Уругвај во солзи

Луис ван Гал заинтересиран да стане белгиски селектор

Казри ја заврши репрезентативната кариера