Најефикасен Мундијал во историјата

Од:

За време на Светското првенство во Катар, на 64 натпревари беа постигнати 172 гола, што е најмногу голови во историјата на светските првенства.

Претходниот рекорд го имаа првенствата во Франција во 1998 година и во Бразил во 2014 година, кога беа постигнати 171 гол, а на третото место беше првенството во Русија во 2018 година со 169 голови.

На Светското првенство оваа година беа забележани 2,69 гола по натпревар.

Ако се погледне само просекот на голови по меч, најефикасниот турнир во историјата бил во Швајцарија во 1954 година, каде на 26 натпревари биле постигнати 140 голови, односно дури 5,38 гола по меч.

Во Катар шест натпревари завршија без голови, а два завршија со по седум гола. Најдобар стрелец е Килијан Мбапе од Франција со осум постигнати гола.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Марчинијак: Французите не се жалат дека сите резерви беа во терен кога Мбапе шутираше пенал

Мароканците одлучија паричната награда од ФИФА да ја донираат за сиромашните сограѓани

Горан Наумовски

ВИДЕО: И Мароканците со фантастичен пречек во Рабат

Горан Наумовски

Мустафа Хаџи со лажна лиценца бил асистент тренер во репрезентацијата на Мароко

Горан Наумовски

Ѓоковиќ го пофали Катар за организацијата на Светското првенство: Еден од најдобрите фудбалски натпревари што сум ги гледал

А1он

ВИДЕО: Загреб ги пречека бронзените херои

Ана Ололовска