katar 2022

Спорт

Марчинијак: Французите не се жалат дека сите резерви беа во терен кога Мбапе шутираше пенал

А1он
Полскиот судија Шимон Марчинијак, кој го судеше финалето на Светското првенство меѓу Аргентина и Франција, одговори на обвинувањата на Французите дека директно влијаел на исходот
Спорт

Мароканците одлучија паричната награда од ФИФА да ја донираат за сиромашните сограѓани

А1он
Фудбалерите на Мароко остварија огромен успех на Светското првенство во Катар освојувајќи го четвртото место. Тие станаа првата африканска селекција која успеала да стигне до
Спорт

ВИДЕО: И Мароканците со фантастичен пречек во Рабат

А1он
Мароко е првата африканска репрезентација која успеа да обезбеди пласман во полуфинале на Светско првенство. Фудбалерите се вратија во земјата, а Рабат „гореше“ за нив.
Спорт

Мустафа Хаџи со лажна лиценца бил асистент тренер во репрезентацијата на Мароко

А1он
Мустафа Хаџи, поранешен марокански репрезентативец, е казнет поради фалсификување на тренерска лиценца. Дисциплинската комисија на Африканската фудбалска конфедерација му забрани на Хаџи во следните пет
Спорт

Ѓоковиќ го пофали Катар за организацијата на Светското првенство: Еден од најдобрите фудбалски натпревари што сум ги гледал

А1он
Најдобриот српски тенисер е воодушевен. Аргентина ја совлада Франција во едно од најдраматичните мундијалски финалиња, по изведување на пенали (2:2 по 90 минути, 3:3 по
Спорт

ВИДЕО: Загреб ги пречека бронзените херои

А1он
Комплетна еуфорија попладнево владее во Хрвтска, а пред се во Загреб каде на плоштадот „Бан Јелачиќ“ беа пречекани фудбалските репрезентативци кои во татковината ја донесоа
Спорт

ВИДЕО: Аргентина е шампион, Буенос Аирес гори

А1он
Фантастичниот финален натпревар на Светското првенство беше проследен со многу емоции во Аргентина. Буенос Аирес, најголемиот аргентински град моментно „гори“ и веројатно така ќе продолжи
Спорт

ВИДЕО: Фудбалската бајка за Меси заврши со светска титула за Аргентина

А1он
По едно неверојатно драматично финале, Аргентина ја освои својата трета светска титула, победувајќи ја Франција на пенали со 4:2 по неверојатните 120 минути во кои