Мустафа Хаџи со лажна лиценца бил асистент тренер во репрезентацијата на Мароко

Од:

Мустафа Хаџи, поранешен марокански репрезентативец, е казнет поради фалсификување на тренерска лиценца. Дисциплинската комисија на Африканската фудбалска конфедерација му забрани на Хаџи во следните пет години професионално да се занимава со каква било активност поврзана со фудбалот.

Хаџи зад себе има одлична фудбалска кариера, настапуваше за Мароко на СП 1994 и 1998 година, а по второто Светско првенство беше прогласен за најдобар играч на Африка. По одличната фудбалска кариера, тој се одлучи за тренер, но никогаш не се заложи да добие ФИФА лиценца.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Марчинијак: Французите не се жалат дека сите резерви беа во терен кога Мбапе шутираше пенал

Мароканците одлучија паричната награда од ФИФА да ја донираат за сиромашните сограѓани

Горан Наумовски

ВИДЕО: И Мароканците со фантастичен пречек во Рабат

Горан Наумовски

Ѓоковиќ го пофали Катар за организацијата на Светското првенство: Еден од најдобрите фудбалски натпревари што сум ги гледал

А1он

Најефикасен Мундијал во историјата

ВИДЕО: Загреб ги пречека бронзените херои

Ана Ололовска