Мароканците одлучија паричната награда од ФИФА да ја донираат за сиромашните сограѓани

Од:

Фудбалерите на Мароко остварија огромен успех на Светското првенство во Катар освојувајќи го четвртото место. Тие станаа првата африканска селекција која успеала да стигне до полуфинале на еден мундијал.

По враќањето во Рабат беа пречекани како херои, а имаа и свечен пречек кај кралот Мохамед шести кој им додели ордени за херојскиот настап.

Мароканските фудбалери добија и финансиска награда, а одлучија сите пари од учеството и пласманот на СП што ќе ги додели ФИФА да ги донираат за сиромашните луѓе во земјата.

Извор: Топспорт

Би можело да ве интересира

Марчинијак: Французите не се жалат дека сите резерви беа во терен кога Мбапе шутираше пенал

ВИДЕО: И Мароканците со фантастичен пречек во Рабат

Горан Наумовски

Мустафа Хаџи со лажна лиценца бил асистент тренер во репрезентацијата на Мароко

Горан Наумовски

Ѓоковиќ го пофали Катар за организацијата на Светското првенство: Еден од најдобрите фудбалски натпревари што сум ги гледал

А1он

Најефикасен Мундијал во историјата

ВИДЕО: Загреб ги пречека бронзените херои

Ана Ололовска