Венгер може да го предводи националниот тим на Катар

Од:

Поранешниот тренер на Арсенал, Арсен Венгер, може да ја предводи репрезентацијата на Катар, објави „Франс фудбал“. Шеесет и деветгодишниот француски специјалист е главен кандидат за функцијата.

dobivaj vesti na viber

Според информациите, раководството на националниот тим на Катар планира да го назначи Венгер со цел подобра подготовка за Светското првенство во 2022 година.

Венгер го предводеше Арсенал од 1996 до 2018 година. Во пролетта, сезоната 2017/2018, Французинот ја напушти функцијата тренер на лондонскиот тим. Венгер трипати ги доведе „Топџиите“ до шампионскиот трофеј во Премиер лигата, го освои купот и Суперкупот на Англија седум пати.

Би можело да ве интересира

Предупредување до Катар дека може да остане без Мундијалот

Предраг Петровиќ

Објавена прогнозата за Мундијалот – кој ќе биде победник?

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Нотингем го исфрли носителот на титулата Лестер од ФА купот, навивачите сакаа да ги тепаат

Ана Ололовска

Дијаз дебитираше со асистенција, Ливерпул во второто полувреме ги „скрши“ Кардиф

Ана Ололовска

Лампард дебитираше со победа, Манчестер сити убедливи против Фулам

Ана Ололовска

Челси се мачеа против Плимут, Вест Хем извлече победа во 121 минута кај Киденмистер

Ана Ололовска