Саутгејт останува англиски селектор

Од:

Герет Саутгејт ќе остане англиски селектор и покрај елиминацијата во четврт-финалето на Светското првенство, тврдат британските медиуми, посочувајќи дека тој планирал да се повлече, но позитивната реакција на јавноста го убедила да продолжи.

52-годишниот Саутгејт има договор до крајот на Европското првенство во 2024 година и англиската Фудбалска асоцијација (ФА) не планира да прави промени. Според „Телеграф“, Саутгејт пред шампионатот планирал да си замине по Мундијалот, без разлика на резултатот, но по разговорите со своето семејство и позитивните реакции на стилот на игра, решил да остане.

Од 1968 до 2016 година, на пример, Англија победи во само шест елиминациски мечеви на големите натпреварувања, а под Саутгејт има исти шест победи во последните шест години – полуфинале на СП во 2018, финале на ЕП 2020 и четврт-финале во Катар.

Би можело да ве интересира

Саутгејт сака да остане селектор на Англија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Англија лесно го мина Сенегал и закажа четвртфинале против Франција

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Нотингем го исфрли носителот на титулата Лестер од ФА купот, навивачите сакаа да ги тепаат

Ана Ололовска

Дијаз дебитираше со асистенција, Ливерпул во второто полувреме ги „скрши“ Кардиф

Ана Ололовска

Лампард дебитираше со победа, Манчестер сити убедливи против Фулам

Ана Ололовска

Челси се мачеа против Плимут, Вест Хем извлече победа во 121 минута кај Киденмистер

Ана Ололовска