ВИДЕО: Нотингем го исфрли носителот на титулата Лестер од ФА купот, навивачите сакаа да ги тепаат

Од:

Традиционалното дерби на Источен Мидлендс помеѓу Нотингем форест и Лестер сити донесе до најголемото изненадување досега во ФА купот, откако второлигашот со 4:1 ги совлада „лисиците“ за да го елиминира актуелниот носител на куп-титулата од натпреварувањето.

dobivaj vesti na viber

Исходот на мечот беше решен во луди осум минути во првото полувреме во кои Форест стигнаа до 3:0 водство со головите на Цинкернагел (23.), Џонсон (24.) и Ворал (32.). Лестер вратија бргу еден гол во 40. минута преку Келечи Ихеаначо, меѓутоа Спенс во 61. минута зголеми на 4:1, по што беше нападнат од навивач на Лестер.

Инаку мечот во Нотингем беше проследен со хаос на улиците на градот во Мидлендс, откако голем број на навивачи на Лестер се тепаа со локалните жители и правеа голем проблем во локалните пабови.

Би можело да ве интересира

Дијаз дебитираше со асистенција, Ливерпул во второто полувреме ги „скрши“ Кардиф

Ана Ололовска

Лампард дебитираше со победа, Манчестер сити убедливи против Фулам

Ана Ололовска

Челси се мачеа против Плимут, Вест Хем извлече победа во 121 минута кај Киденмистер

Ана Ололовска

Рагник: Не требаше да дозволиме продолженија и пенали

Ана Ололовска

Стив Брус е нов менаџер на Вест Бром

А1он

Роналдо: Рангник направи многу промени во Манчестер, му треба време да ги пренесе своите идеи

Ана Ололовска