Саутгејт сака да остане селектор на Англија

Од:

Селекторот на Англија, Герет Саутгејт, е подготвен да остане на својата функција, тврди британскиот „Телеграф“. Според овој медиум, актуелниот кормилар на Англија искажал позитивни сигнали кои ги наведуваат челниците на ФА да веруваат дека тој ќе продолжи да ја води селекцијата.

Договорот на поранешниот дефанзивец е до крајот на 2024 година. Желбата на ФА е тој што поскоро да даде одговор дали ќе го исполни до крај. Се очекува конечната одлука да ја донесе на почетокот на следната година.

Првично се веруваше дека Саутгејт ќе поднесе оставка по елиминацијата од Светското првенство, но сега ситуацијата е поинаква.

Би можело да ве интересира

Саутгејт останува англиски селектор

Ана Ололовска

ВИДЕО: Англија лесно го мина Сенегал и закажа четвртфинале против Франција

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Нотингем го исфрли носителот на титулата Лестер од ФА купот, навивачите сакаа да ги тепаат

Ана Ололовска

Дијаз дебитираше со асистенција, Ливерпул во второто полувреме ги „скрши“ Кардиф

Ана Ололовска

Лампард дебитираше со победа, Манчестер сити убедливи против Фулам

Ана Ололовска

Челси се мачеа против Плимут, Вест Хем извлече победа во 121 минута кај Киденмистер

Ана Ололовска