ВИДЕО: Сакам кога играм пет сета против младите, вели „професорот“ Ѓоковиќ откако се врати од 0:2

Од:

Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ оцени оти неговата добра физичка подготвеност и искуството биле решавачки вечерва да ја надомести негативата од 0:2 во сетови против 19-годишниот Италијанец Лоренцо Музети и да избори пласман во четвртфиналето на Ролан Гарос.

Музети, кој го играше своето прво осминафинале на грен-слем турнирите во кариерата, ги реши во своја корист воведните два сета со по 7:6. Српскиот тенисер со два експресни сета (6:0, 6:1) го израмни резултатот на 2:2 и поведе со 4:0 во решавачкиот сет, кога Италијанецот го предаде натпреварот.

– Повеќе бев нервозен пред почетокот на натпреварот, отколку кога бев во негатива од 0:2. Искрено дури и ми се допаѓаше тоа што ги загубив воведните два сета. Победив на најголем број од натпреварите во пет сетови што ги имам играно на овој турнир и воопшто во кариерата, и мислам дека тоа искуство ми помага, изјави Ѓоковиќ.

Најдобриот светски тенисер во четвртфиналето на грен-слем турнирот во Париз за противник ќе има уште еден Италијанец, Матеа Беретини.

Би можело да ве интересира

Во Токио одам по златото, вели првиот светски рекет Новак Ѓоковиќ

Жарко Настоски

ВИДЕО: Ѓоковиќ одлучи – оди во Токио, ќе се бори за единствениот голем трофеј што му недостасува

Жарко Настоски

„Го мразам како да е фашист“ – индиски колумнист откри зошто никогаш не би навивал за Ѓоковиќ

Жарко Настоски

ВИДЕО: Федерер експресно збришан на Вимблдон, Ѓоковиќ лесно до полуфиналето

Жарко Настоски

Мареј по 25. пат победи во пет сета

Ана Ололовска

Андреску е последната фаворитка која загуби во првото коло на Вимблдон

Жарко Настоски