Македонка ќе го освојува Еверест

Од:

По повод претстојниот подвиг на Илина Арсова – првата жена Македонка која ќе се обиде да го развиори македонското знаме на Монт Еверест, а пред нејзиното заминување кон Хималајските височини, во просториите на Агенцијата за млади и спорт се одржа заедничка средба на Илина со сите оние (покровители, спонзори, поддржувачи), кои го помогнаа овој проект да се реализира.

Директорот на Агенцијата за млади и спорт, како покровители на овој проект, нагласи дека успехот во овој потфат ќе и донесе на Илина епитет на првата жена Македонка која го освои срцето на највисоката планина на светот, но и меѓународно ќе ја афирмира нашата земја.

Проектот „Прва Македонска жена на Монт Еверест“ е проект за подвигот кој што Илина Арсова ќе го реализира во периодот Април/Мај ова година. Арсова ги има освоено речиси сите највисоки врвови од другите континенти во светот.

На средбата, директорот Поповски го прочита и писмото на поддршка од Претседателот на Републиката, Др.Ѓорге Иванов:

„Претседателот на Републиката, Др.Ѓорге Иванов, во ова прилика и посакува многу среќа и успех на Илина Арсова и нејзината експедиција, во освојувањето на Монт Еверест. Тоа ќе биде големо достигнување за неа, за семејството, за нашиот спорт и за Република Македонија. Илина, сите те поддржуваме и ги стискаме палците за тебе. Вратете се живи и здрави и со успехот.

Извор: Факултети

Би можело да ве интересира

Спасувачка акција за македонски планинар – со смрзнатини и во тешки услови го искачи четвртиот највисок врв во светот

Анита Петровска Рајковиќ

Од ФПСМ излегоа со ФБ соопштение во врска со состојбата на алпинистот Здравко Дејановиќ при искачувањето на врвот Лотце на Хималаите

Предраг Петровиќ

Алпинист загина во Националниот парк Пакленица, паднал од височина од околу 150 метри

Голема лавина на Монт Еверест, исчезнаа тројца непалски водичи

Горан Наумовски

Ден на жалост во Радовиш по загинувањето на двајцата алпинисти

Спортски качувачи се натпреваруваа по карпата на Демиркаписка клисура

Ана Ололовска