Кирјос: Не жалам, загубив од најголемиот на сите времиња

Од:

Ник Кирјос е подготвен за настап на Вимблдон. Австралиецот, кој минатата сезона во финалето беше поразен од Новак Ѓоковиќ, ги прескокна тестовите пред Грен слем турнирот во Лондон, но верува дека и оваа сезона може да направи добар резултат.

Пред почетокот на турнирот изјави дека има доверба во својата игра и се надева на нови победи, но дека не жали што ја загуби минатата сезона.

„Бев покус за таа една победа, но не сум тажен кога велам дека загубив од најдобриот играч на сите времиња, затоа што му дадов добар меч. Ќе биде убаво да зачекориме повторно на истото место, знам ќе има големо медиумско внимание за тоа. Да видиме како ќе биде“, рече Киргиос.

Тенисерот од Канбера загуби во четири сета во финалето, но целиот турнир за него беше импресивен.

„Мислам дека искуството од минатата сезона ќе ми помогне, фактот што веќе постигнав добар резултат овде и добро ги знам условите на централниот терен. Знам што е потребно за да бидам успешен. Нема притисок врз мене. Знам дека луѓето ќе кажат дека “штом ќе имаш добар резултат, притисокот почнува. За мене е сосема спротивно. Кога сум освоил турнир и играв добро, тоа е сосема спротивно. Можете да се опуштите и да се забавувате“, додаде Кирјос.

Неговото мото е што повеќе да ужива на теренот.

“Искрено, не морам да докажувам ништо. Победив навистина големи играчи, освоив големи турнири, играв финале на Грен слем, освоив трофеј во двојки. Затоа го правам ова. Можеш само да се забавуваш и да уживаш во сè. “, заклучи Кирјос.

Би можело да ве интересира

Седум тенисери се суспендирани поради местење натпревари

Горан Наумовски

Шелтон смета дека Федерер е најдобриот на сите времиња

Предраг Петровиќ

Австралискиот тенисер Ник Кирjос и официјално отпадна од АТП листата

Српска тенисерка добива смртни закани: Наталија ги откри пораките што ги добила

Горан Наумовски

ВИДЕО: Скандалозен потег на францускиот тенисер

Предраг Петровиќ

Руска тенисерка доби забрана за влез во Полска од Белград, непожелна е

Предраг Петровиќ