Камерунецот Емболо му пресуди на Камерун

Од:

Швајцарија со минимална победа над Камерун (1:0) го започна својот настап на 22. Светско првенство. Напаѓачот Емболо, кој е роден во Камерун го постигна единствениот гол.

dobivaj vesti na viber

Натпревар без многу темпо и квалитет одиграа Швајцарија и Камерун. Ритамот на мечот повеќе им одговараше на Швајцарците, кои во првото полувреме успеаја да се одбранат.

На стартот на вториот дел, во 48.минута, Шачири, успеа да мине по десната страна, во срцето на шеснаесетникот Емболо беше осамен и само ја спроведе топката во голот.

Камерунците до крајот на мечот не створија ниту една шанса за гол, додека Швајцарците имаа две, преку Варгас и Сеферовиќ, во двете ситуации Онана успеа да одбрани.

Во наредното коло, во понеделник, Камерун ќе игра против Србија, а Швајцарија ќе му се спротивстави на Бразил.

Би можело да ве интересира

Швајцарија ги искористи сите „дупки“ во одбраната на Србија за осминафинале, Камерун прв го победи Бразил!

ФИФА, конечно, со видео објасни зошто голот на Јапонија беше признат

(ВИДЕО) За Уругвајците е јасно кој е виновен за елиминацијата – го „бркаа“ судијата Зиберт во тунелот

Кореја со драматична победа над Португалија го остави Суарез и Уругвај во солзи

Луис ван Гал заинтересиран да стане белгиски селектор

Казри ја заврши репрезентативната кариера