Голем ден за швајцарскиот фудбал, Џака станува рекордер

Од:

Капитенот на швајцарската репрезентација Гранит Џака (31) ќе стане играчот со најмногу натпревари во дресот на репрезентацијата на својата земја на натпреварот против Израел.

Натпреварот кој ќе се игра на „Панчо Арена“ во Фелчут ќе биде негов 119-ти во кариерата, кој ќе го „одвои“ од Хајнц Херман, кој го носеше дресот на „Сајџи“ од 1978 до 1991 година.

Херман долго време беше сопственик на овој рекорд, а Џака неодамна го стигна, а сега дојде моментот тој да биде сам на чело на оваа листа.

Фудбалерот со потекло од Косово ја одбележа ерата на швајцарската репрезентација, од 2011 година постојано е присутен во националниот тим за кој постигна 14 голови.

Би можело да ве интересира

Дани Алвеш е осуден на 4,5 години затвор

Предраг Петровиќ

„Телеграф“: ФИФА планира да воведе и син картон како форма на казна

Чеферин за пријателскиот натпревар Русија – Србија: Само Англичаните негодуваат

Млад фудбалер го промени спортот и за 40 дена заработи неверојатни 8 милиони евра

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Хаос на Маракана – масовна тепачка на трибините во Бразил

Предраг Петровиќ

Исчезнатиот 18 годишен шпански фудбалер пронајден мртов