Инфантино со поддршка за Сејдини

Од:

Претседателот на Светската фудбалска федерација (ФИФА), Џани Инфантино, денес преку видео-порака му искажа поддршка на актуелниот претседател и единствен кандидат на Изборното собрание на Фудбалската федерација на Македонија, Муамед Сејдини.

dobivaj vesti na viber

– Не можам да бидам со вас, бидејќи сум во Мароко, но со срцето сум таму со вас. Муамед е номиниран како единствен кандидат на претседателските избори во вашата федерација. Драг пријателе, ти честитам однапред. Одлично ја работиш работата и се разбира дека ќе продолжиш така со својот тим и во иднина. Честитки и за пласманот на македонската репрезентација на Европското првенство. Вашиот слоган е „Сега е наше време“. Сега е ваше време, време да заблескате, да се развивате и во женскиот и младинскиот фудбал. Во овој развој секогаш можете да сметате на ФИФА. Со нетрпение чекам кога ќе дозволат условите да дојдам и повторно да се сретнеме. Ви посакувам успешно Генерално изборно собрание и успешен настап на ЕП, рече во обраќањето на Инфантино.

ФФМ денеска одржува Изборно собрание на кое се очекува Муамед Сејдини да добие нов претседателски мандат.

Би можело да ве интересира

Дачиќ: Лицемерен потегот на ФИФА за покренување дисциплинска постапка против репрезентацијата на Србија

Ана Ололовска

ФИФА им забрани на навивачите во Катар да носат облека која потсетува на крстоносните војни

Катерина Павлова-Николовска

ФИФА е корумпирана, Катар не требаше да го добие Светското првенство процени Европскиот парламент

А1он

Германците ја „изиграа“ ФИФА и ги носеа боите на виножитото на Светското првенство

ФИФА отвори дисциплинска постапка против Еквадор

Претседателот на ФИФА повикува на прекин на огнот во Украина за време на Светското првенство во фудбал

А1он