(ВИДЕО) Шок пред отворањето на женското СП во Нов Зеланд: Двајца мртви и шест повредени

Од:

Најмалку две лица се убиени во смртоносна престрелка во Окленд, Нов Зеланд, само неколку часа пред почетокот на Светското првенство за жени. Денеска, на стадион „Еден Парк“, Нов Зеланд игра со Норвешка.

Светското првенство за жени ќе се одржи во Австралија и Нов Зеланд од 20 јули до 20 август. Пукањето се случило во близина на хотелот во кој е сместена норвешката репрезентација.

Полицијата соопшти дека има и најмалку шест повредени со различен степен на повреди. Потврдено е дека напаѓачот бил ликвидиран од властите.

„Известени сме дека ова е изолиран инцидент и не е поврзан со фудбалските настани во градот и со отворањето на Светското првенство, што ќе се одржи денеска според предвидената програма“, соопшти ФИФА.

Би можело да ве интересира

„Телеграф“: ФИФА планира да воведе и син картон како форма на казна

ФИФА ја отфрли жалбата на Марк Овермарс за суспензија од една година

Саудиска Арабија е домаќинот на Светското првенство во 2034 година

Силен земјотрес го погоди Нов Зеланд

ФИФА отвори истрага против претседателот на шпанската ФА поради сексуалниот скандал на Светското првенство за жени

(ВИДЕО) Маж од Нов Зеланд упадна во кинески ресторани, па со секира и чекан ги нападна гостите