ФИФА воведува новост – што значи кога фудбалер ќе покаже „Х“

Од:

Фудбалерите ќе можат да пријават расистички испади на натпреварот, објави ФИФА како дел од борбата против дискриминацијата.

Претседателот на ФИФА, Џани Инфантино покажа како фудбалерите можат да пријават расистички испад, а тоа е да го покажат знакот „Х“ со рацете.

Расизмот би бил посебен прекршок во спортскиот дисциплински кодекс со построги санкции, вклучувајќи дури и загубен натпреварот.

Глобалниот став против расизмот беше заземен за време на годишниот конгрес на 211 членки на ФИФА во Бангкок, по неколкумесечни консултации со играчи кои претрпеле злоупотреба од противниците и навивачите.

Би можело да ве интересира

Револуцијата на ВАР технологијата – се воведува правило од тенисот

Предраг Петровиќ

Човек без средно образование ја победи ФИФА: Му го украдоа изумот, на дофат 37 милиони евра отштета

Предраг Петровиќ

„Телеграф“: ФИФА планира да воведе и син картон како форма на казна

ФИФА ја отфрли жалбата на Марк Овермарс за суспензија од една година

Саудиска Арабија е домаќинот на Светското првенство во 2034 година

ФИФА отвори истрага против претседателот на шпанската ФА поради сексуалниот скандал на Светското првенство за жени