ФИФА отвори истрага против претседателот на шпанската ФА поради сексуалниот скандал на Светското првенство за жени

Од:

По завршувањето на Светското првенство за жени, ФИФА објави дека покренала истрага против претседателот на Шпанската фудбалска асоцијација, Луис Рубиалес.

Причината за ова е наводниот сексуален скандал, виден по финалето на Светското првенство, кога, како што се наведува, Рубиалес ја бакна во уста фудбалерката Џени Хермосо.

Како што соопшти ФИФА, формирана е тричлена дисциплинска комисија на чело со колумбискиот судија Хорхе Паласио. Нивна задача ќе биде да утврдат дали се прекршени „основните правила на пристојно однесување“, пишуваат медиумите.

– Дисциплинската комисија на ФИФА го извести Рубиалес за покренување на процес против него за она што се случи на финалниот натпревар – се вели во соопштението на ФИФА.

Самата фудбалерка се огласи и ги повика челниците на шпанската фудбалска федерација да реагираат, додека Рубиалес веднаш по инцидентот одби да се извини, а сите кои го осудија ги нарече „идиоти“. Сепак, следеше извинување.

Би можело да ве интересира

„Телеграф“: ФИФА планира да воведе и син картон како форма на казна

ФИФА ја отфрли жалбата на Марк Овермарс за суспензија од една година

Саудиска Арабија е домаќинот на Светското првенство во 2034 година

(ВИДЕО) Шок пред отворањето на женското СП во Нов Зеланд: Двајца мртви и шест повредени

ФК Работнички на 29.Генерално собрание на ЕКА: Потпишан Меморандум за соработка со ФИФА

ФИФА го одби барањето на Зеленски да испрати порака за мир на финалето на СП