Ѓоковиќ го доби Американецот Сандгрен во првото коло на „Ролан Гарос“, со Надал можно во полуфиналето

Од:

Најдобриот светски тенисер, Србинот Новак Ѓоковиќ, во првото коло на „Ролан Гарос“ ќе игра против 66-торангираниот на АТП листата, Американецот Тенис Сандгрен, одлучено е денеска со жрепката во Париз.

На патот до финалето Ѓоковиќ нема да има лесна задача, бидејќи во четвртфиналето негов потенцијален противник би бил Швајцарецот Роџер Федерер, додека 13-ет кратниот освојувач на грен-слемот турнирот во Париз, Рафаел Надал, би бил противник на српскиот тенисер во полуфиналето.

Роланд Гарос почнува на 30 мај, а наградниот фонд изнесува 34.367/215 евра.

Титулата ја брани Шпанецот Надал, апсолутниот рекордер со 13 освоени титули.

Би можело да ве интересира

Мареј доби вајлд-карта за турнирот во Сан Диего

Ана Ололовска

Завршницата во женскиот тенис ќе се игра во Гвадалахара

А1он

Зверев: Против Ѓоковиќ мора да играш совршено, инаку нема да победиш

Ана Ололовска

Дел Потро очекува скоро враќање на тенисот

Ана Ололовска

Азаренка: Време е да се разговара за задолжителна вакцинација во тенисот

А1он

Мареј: На Циципас му треба двојно повеќе време за да оди во тоалет, отколку на Безос во вселената

А1он