(ВИДЕО) Скопје заложник на штрајкови и блокади – дали е законски и зошто се дозволува протести со блокирање?

Од:

Со години наназад веќе е практика кој и да излезе да протестира блокира улици и раскрсници низ градот.

Последен во низата е протестот на приватните превозници. Нивните автобуси ги блокираа раскрсниците кај Црвен крст, „Илинденска“ и Мавровка со што Скопје остана парализирано еве веќе неколку дена, а не се знае до кога.

Граѓаните се револтирани, не можат да стасаат на работа наутро, на социјалните мрежи сè повеќе гнев зошто државава дозволува протести со блокирање.

Дали протест со блокирање улици е законски – анализиравме во емисијата „Скен“

Би можело да ве интересира

Спасовски ќе гарантира безбедност на 4 февруари, а Демерџиев дека Бугарите кои ќе дојдат во Скопје нема да провоцираат

Орце Костов

Арсовска разрешена од претседателската функција во ЗЕЛС, на нејзино место назначен е Орце Ѓорѓиевски

Кристијан Ландов

Приватните превозници повторно ќе блокираат ако не се реши проблемот со долговите

Катерина Павлова-Николовска

Приватните превозници на протест пред ЈСП

Катерина Павлова-Николовска

Спасовски и бугарскиот министер за внатрешни работи на средба за чествувањето на роденденот на Гоце Делчев

Катерина Павлова-Николовска

Приведени двајца разбојници од Скопје

Ана Ололовска