Вонредната состојба во Бугарија продолжена до крајот на август

Од:

Привремената бугарска Влада денеска одлучи да го продолжи рокот на вонредната епидемиолошка состојба во земјата, од 1 до 31 август 2021 година.

dobivaj vesti na viber

Бугарија се наоѓа на седмото место во светот според смртност од Ковид-19 и е 67-ма по 14-дневна смртност.

Во возрасната класификација на случаите меѓу населението се забележива намалување на инциденцата во сите групи, иако во последните неколку дена има зголемување на 14-дневната инциденца кај лица под 39 години и постарите од 90 години.

Како што објавија бугарските власти, до 18 јули во земјата со прва доза на вакцина против Ковид-19 биле покриени само 18,1 отсто од населението, а целосно ревакцинирани се – 16,2 отсто, што земјата ја сместува на последното место меѓу земјите на ЕУ.

Властите во Бугарија имаат за цел да го задржат регистрираниот пад на инциденцата во земјата, како и да го подготват јавниот здравствен систем за одговор на можниот нов пандемиски бран на Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Флоријан Бибер: Францускиот предлог е катастрофа за проширувањето и носи големи опасности

Орце Костов

Видео: „Срам и арам, ни јазикот бетон, ни историјата – во ЕУ не ќе влеземе ни за 100 години“ – експерти контра владата

Анита Петровска Рајковиќ

Кина воведе локдаун за 1,7 милиони жители поради 300 нови случаи на коронавирус

Руските дипломати, нивните семејства и техничкиот персонал ја напуштија Бугарија

Ана Ололовска

Германија се подготвува за нов пандемиски бран наесен

Ана Ололовска

Протераните 70 руски дипломати и нивните семејства попладнево со два авиона ќе заминат од Софија

Ана Ололовска