Софија бара објаснување од хрватската амбасадорка по изјавите на Милановиќ околу бугарската блокада за Македонија

Од:

Бугарското Министерство за надворешни работи, по налог на привремениот министер Светлан Стоев, денеска ја повика на разговор амбасадорката на Хрватска во земјата, Јасна Огњановац.

Потегот доаѓа по изјавата на хрватскиот претседател Зоран Милановиќ, кој јавно ѝ се спротивстави на Бугарија за условите што ѝ ги поставува на Македонија за почеток на преговорите со Европската Унија.

Бугарија ја опишува изјавата на Милановиќ како неприфатлива и неоправдана.

Милановиќ, по завршувањето на самитот на лидерите од регионот во процесот „Брдо-Бриони“, пред два дена изјави дека ова што сега една земја членка на ЕУ ѝ го прави на Северна Македонија, претставува навлегување во интимниот простор на Македонците, што е нешто „што не се прави“. Хрватскиот претседател оцени дека Скопје се наоѓа во невозможна позиција во процесот на евроинтеграциите.

Би можело да ве интересира

Секое десетто дете по земјотресот во Загреб покажува симптоми на анксиозност и депресија

Ана Ололовска

Словенија ќе ја прошири оградата за заштита од мигранти кон Хрватска

Ана Ололовска

Бугарија не учествувала во изготвувањето на нон-пејперот за Македонија

А1он

Попис на населението во Хрватска од денеска до 17 октомври

Ана Ололовска

Советот за безбедност на бугарската Влада следната недела ќе ја анализира политика кон С. Македонија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Голем пожар кај Задар, пожарникарите цела ноќ се бореле да ги одбранат куќите

Катерина Павлова-Николовска