Вучиќ: Недозволиво, ќе го гониме напаѓачите на хрватските новинари

Од:

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ на отворањето на Бизнис саемот во Мостар изјави дека денеска разговарал со хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ и рекол дека напаѓачите на хрватските новинари во Панчево ќе бидат казнети.

-Прво, не само што го осудувам, туку нашите надлежни органи ќе направат се за да ги гонат оние што направиле нешто такво – недозволиво е, недозволиво е и такво нешто не смее да се случува во нашата држава, никаде во регионот. – истакна тој Вучиќ.

Тој рече дека имал краток разговор со премиерот Пленковиќ.

-Разговаравме и тој ми посочи едно, а нема да зборувам за нашите приговори на другите, кои секако ги има – колку сакате, туку за тоа какви се забелешките на наша сметка. И ќе се погрижиме она што е нормално, рационално, разумно, постојано да го коригираме и поправаме – рече Вучиќ.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Страотен судир на автобус и автомобил кај Младеновац, еден мртов над 30 повредени

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Детали за авионската несреќа кај Загреб: еден мртов, четворица повредени

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Авион се урна во близина на Загреб, еден мртов, тројца повредени

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Вучиќ: Многу ме погоди што Македонија гласаше за Резолуцијата за Сребреница

Катерина Ѓуровски

Хрват доби казна од 700 евра за коментар на Фејсбук: Можеше да заврши во затвор

РТЛ: Бродовите во Медулин биле запалени со „Молотов коктел“