Германските медиуми за изборите во Хрватска: Најверојатно ќе започне фаза на нестабилност

Од:

Бројни германски медиуми го пренесуваат исходот од парламентарните избори во Хрватска. Тие наведуваат дека ХДЗ победила трет пат по ред, но за формирање влада ќе бидат потребни коалициски партнери, пишува Дојче Веле.

Велт наведува дека „граѓанската партија ХДЗ“ останува најсилната сила.

„Премиерот Пленковиќ е на власт речиси осум години. Оттогаш загуби 30 министри поради корупциски скандали – изгледа дека сега ќе го прифати овој проблем“, пишува Велт.

Минхенскиот Зидојче Цајтунг наведува и дека „победник е владејачката партија ХДЗ“ и дека „и покрај обвинувањата за корупција, граѓанската партија на премиерот Пленковиќ“ останува најсилна.

„Државниот претседател Милановиќ, кој сакаше да стане премиер со социјалдемократите, загуби“, нагласува весникот.

Радио станицата Deutschlandfunk ги анализира можните последици од овој изборен исход: „Тесната победа на ХДЗ веројатно ќе започне фаза на политичка нестабилност во оваа земја членка на ЕУ. Големите партии ќе се обидат да воспостават сојузи со други фракции иако нивните политички позиции се далеку еден од друг“, вели ДЛФ.

Франкфуртер алгемајне цајтунг „ѕирна“ во предизборната кампања во Хрватска.

„Противникот на Пленковиќ, претседателот Милановиќ, предизвика поголема тензија во предизборната кампања. Еден месец пред изборите, тој одеднаш објави дека сака да стане премиер на чело на владата предводена од СДП. Тој го оправда ова барање со обвинување ХДЗ на корупцијата“, потсетува ФАЗ.

Порталот Меркур претпоставува дека ХДЗ би можела да формира владејачка коалиција со „десничарското радикално Движење Татковина“, повикувајќи се на изјавата на поранешната премиерка на ХДЗ Јадранка Косор дека може да го замисли претседателот на Движењето Татковина, Иван Пенава, како вицепремиер министер.

Би можело да ве интересира

Хрватска доби нова влада, Пленковиќ по трет пат стана премиер

Несреќа во Хрватска, загинаа четворица мигранти

Горан Наумовски

ВИДЕО: Над 20 бродови изгореа во големиот пожар во пристаништето Медулин

Во каменолом во Хрватска несреќно загина работник

19 ранети граѓани на Украинa пристигнаа на лекување во Хрватска со авион

(ВИДЕО) Фантастично: Хрватската песна на Евросонг со знаковен јазик