Невреме ја зафати Хрватска, метеоролошкиот аларм е на сила за целата земја

Од:

Најавената промена на времето пристигна во Хрватска со посилна облачност, дожд и врнежи најпрво на северозападот од земјата, а ќе се прошири и во другите региони, а наскоро ќе стигне и во Србија.

Врнежите ќе се интензивираат, на места ќе бидат пообилни. Локално е можно невреме, предупредуваат од Метеоаларм, предупредувачкиот систем на Државниот хидрометеоролошки завод.

ДХМЗ предупреди и на посилни грмежи.

Во Загреб изутрината почна да дува силен ветер, а во Житњак дрво падна врз паркиран автомобил. Како што изјавија загрепските пожарникари за хрватскиот портал 24сата, до пладне веќе отстраниле две стебла.

По многу топли денови со летни температури на воздухот, пристигна најавената промена на времето, пишува „Јутарњи лист“. Засилена облачност со врнежи од дожд од северозапад од земјава постепено ќе се прошири и во останатите делови од земјава.

– Ќе има и врнежи со грмежи на места, поизразени на Јадранот. Со значително заладување врнежите од дожд ќе преминат во снег на планините со формирање на потенок слој. Ќе дува умерен и засилен северен и североисточен ветер, локално со налети на невреме. Во Јадранот југот во вечерните часови се претвора во силно и невреме, најпрво во северниот дел. Највисоката температура меѓу 19 и 25 °C, во вториот дел од денот има забележливо заладување, јавува ДХМЗ.

Во Загреб веќе е облачно и дува силен ветер. На метеоролошката веб-страница „AccuWeather“ се наведува дека ударите на ветерот во Загреб моментално се 46 километри на час.

Би можело да ве интересира

Хрватска доби нова влада, Пленковиќ по трет пат стана премиер

Несреќа во Хрватска, загинаа четворица мигранти

Горан Наумовски

ВИДЕО: Над 20 бродови изгореа во големиот пожар во пристаништето Медулин

Во каменолом во Хрватска несреќно загина работник

19 ранети граѓани на Украинa пристигнаа на лекување во Хрватска со авион

(ВИДЕО) Фантастично: Хрватската песна на Евросонг со знаковен јазик