Земјотрес во Риека: Се тресеше тлото во Хрватска

Од:

Умерен земјотрес со јачина од 3,1 степени според Рихтеровата скала го погоди подрачјето на Риека синоќа околу 19 часот и 25 минути, а епицентарот бил на 7 километри северно од градот. По овој шок што ги вознемири граѓаните, многумина немаа мирна ноќ, бидејќи потресите продолжија и во понеделникот. Сеизмографите на EMSC забележаа уште три послаби земјотреси во областа на Риека, а еден беше малку повеќе во Словенија.

Првиот се случил околу 20 часот и 55 минути, со јачина од 1,3 степени според Рихтеровата скала, со епицентар на 5 километри од Риека.

Следниот со јачина од 1 степени според Рихтеровата скала пристигнал три минути по помошта, неколку километри оддалечен од претходната, а околу 0.17 часот следел уште еден со јачина од 1.4 степени според Рихтеровата скала, а околу 2.26 часот земјотрес со јачина од 1,1 степени според Рихтеровата скала е регистриран и кај Логатец во Словенија.

Секој од овие последователни потреси беше пријавен од корисниците на EMSC дека звучел како силен гром. Некои напишаа дека се вознемирени и дека не можеле да спијат во автомобилот поради земјотресот. „Добро, што се случува? Неколку земјотреси за кратко време. Не можете да спиете вака вознемирени“, додаде еден, а друг: „Дали сме во Бермудскиот триаголник или што? Земјотрес по земјотрес и така со денови“.

Би можело да ве интересира

Хрватска доби нова влада, Пленковиќ по трет пат стана премиер

Несреќа во Хрватска, загинаа четворица мигранти

Горан Наумовски

ВИДЕО: Над 20 бродови изгореа во големиот пожар во пристаништето Медулин

Во каменолом во Хрватска несреќно загина работник

19 ранети граѓани на Украинa пристигнаа на лекување во Хрватска со авион

(ВИДЕО) Фантастично: Хрватската песна на Евросонг со знаковен јазик