Отворени избирачки места на парламентарните избори во Хрватска

Од:

Во Хрватска во седум часот се отворени избирачките места каде граѓаните ќе ги изберат своите претставници во Парламентот на 11-те парламентарни избори од прогласувањето на независноста во 1991 година.

Избирачки места, од кои има околу 6.500 низ цела Хрватска се затвораат во 19 часот, кога завршува изборниот молк.

Изборниот праг е пет отсто. Собранието има 151 пратеник. Од територијата на Хрватска која е поделена на 10 избирачки единици се избираат 140 пратеници, а од секоја изборна единица се избираат по 14 пратеници.

Би можело да ве интересира

Хрватска доби нова влада, Пленковиќ по трет пат стана премиер

Несреќа во Хрватска, загинаа четворица мигранти

Горан Наумовски

ВИДЕО: Над 20 бродови изгореа во големиот пожар во пристаништето Медулин

Во каменолом во Хрватска несреќно загина работник

19 ранети граѓани на Украинa пристигнаа на лекување во Хрватска со авион

(ВИДЕО) Фантастично: Хрватската песна на Евросонг со знаковен јазик