Се држи свештеник на нишан? Оклопни возила и вооружени лица во дворот на манастирот Бањска

Од:

Во дворот на манастирот Бањска има маскирани и вооружени лица, додека свештенството и верниците се затворени во капелата.

На една од фотографиите може да се види лице како зборува и судејќи по фотографијата, се заканува на некој од свештениците и можно е да држи пиштол.

Рашко-призренската епархија претходно соопшти дека група вооружени маскирани лица со оклопно возило упаднале во манастирот и ја пробиле заклучената капија на манастирот.

„Во моментов во манастирот има група верници од Нови Сад, со свештеник, игуменот Данило и браќата од манастирот“, се вели во соопштението на епархијата.

Би можело да ве интересира

САД: Полицијата уапси маж кој пукаше пред синагога

Напаѓачот од Лас Вегас, долгогодишен професор, имал листа за отстрел

Пукање на Бит Пазар, уапсен е пиштолџијата

Пукање во центарот на Брисел: Четири лица се повредени

Горан Наумовски

Три жени исчезнаа на Косово

Пукање во центарот на Куманово, едно лице повредено