Новиот подвид на сојот омикрон откриен и во Словенија

Од:

Словенија го потврди првиот случај на подвидот на омикрон – сојот БА.2, изјави шефот на националната лабораторија Тјаша Жохар Цретник.

dobivaj vesti na viber

Таа исто така рече дека се уште не е јасно дали овој подвид е позаразен од оригиналот.

Тјаша Жохар Цретник изјави и дека подвидот омикрон BA.2 е откриен во Подравје, додавајќи дека според непотврдени податоци постои можност да се откриени уште два случаи BA.2 на Институтот за микробиологија и имунологија во Љубљана.

BA.1 е првиот вид на омикрон, кој го замени делта сојот за неколку недели и сега претставува, барем во Словенија, 95% од новите инфекции.

Британската агенција за јавно здравје неодамна откри повеќе од 400 случаи на подвидови омикрон во првите 10 дена од јануари, наведувајќи дека BA.2 е откриен и во други 40 земји, вклучувајќи ги Индија, Данска и Шведска, каде што се пронајдени повеќето од овие подвидови омикрон.

Би можело да ве интересира

Јапонија ги отвара границите, но само за „пробни“ туристички тури

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 починале еден милион луѓе

А1он

Епидемијата на коронавирусот во Шангај под контрола

А1он

Рекорден број жени во словенечкиот Парламент

А1он

Задолжително носење заштитна маска на летовите од и кон Германија

Ана Ололовска

Ким ѝ нареди на војската да ја стабилизира дистрибуцијата на лекови за Ковид-19 во Пјонгјанг

Ана Ололовска