Несуден шверцер во чорапи сокрил 59.000 евра

Од:

Царинските службеници денеска на граничниот премин Прешево во соработка со полицијата спречија обид за шверц на 59.000 евра кои патник ги сокрил во чорапите.

Прекршокот бил откриен кога на редот за контрола на излез од државата пристигнал 55-годишен маж, кој патувал сам од Германија за Грција со „БМВ“ со странска регистрација, кој на цариниците им рекол дека нема ништо да пријави за царинење.

При увидот, на задното седиште од автомобилот била пронајдена торба со лични предмети, меѓу кои и неколку чорапи полни со девизи.

Дел од парите биле сокриени и во џебот на фармерките, кои исто така биле спакувани во торба.

Би можело да ве интересира

Србин на Богородица сакал да изнесе 47.000 евра – Царина му заплени 27.000

А1он

Украинец и Унгарец уапсени на Прешево-Табановце со 268.000 евра

Во првите девет месеци од годинава дијаспората испратила во Косово над 900 милиони евра

Просечната нето плата во Црна Гора во јуни 708 евра, за 2,1 отсто пониска

На српско-македонската граница уапсен поранешен соработник на Зеленски

На граничниот премин Прешево фатен македонски државјанин со шверцуван златен накит

А1он