Жената застрелана кај Прешево уште е во тешка состојба: По кавгата бегала, мажот и пукал во грб

Од:

30-годишната жена од Велика Дренова кај Трстеник, кој беше застрелана од огнено оружје во близина на Прешево кога по расправија во автомобил во неа пукаше маж кој потоа се самоуби, се уште е во тешка состојба.

– Пациентката не е надвор од животна опасност. Таа се уште е на одделението за интензивна нега – велат во Универзитетскиот медицински центар Ниш.

Таа привично беше оденсена во болницата во Врање, но поради сериозното на повредите беше префрлена н Клиниката во Ниш каде што и беше направена операција.

Мажот (52) кој пушкаше во неа е македонски државјанин од албанска националност од Тетово.

Тој им подлегнал на повредите, а на пукањето и претходела расправија. Мотивите за обидот за убиство и самоубиство не се познати.

Како што изјавија за „Блиц“ познаници на повредената, таа е родена и живеела во Велика Дренова кај Трстеник.

– Таа е родена и живеела со семејството во Велика Дренова. Потоа се омажила во Угљарево, исто така село до Трстеник. Ги остави децата и отиде со тој Македонец во Швајцарија. Во Врњачка Бања од родителите наследила недвижен имот – вели тој.

Би можело да ве интересира

На граничниот премин Прешево-Табановце фатени македонски шверцери со скапи часовници

ВИДЕО: Оро на Прешево, Србите кои чекаа на границата со Македонија си најдоа забава

Катерина Ѓуровски

Почина жената која пред еден месец беше ранета од тетовец на патарина во Прешево

Орце Костов

Тешки повреди има жената која синоќа беше ранета на патарина кај Прешево

Горан Наумовски

Државјанин на Македонија застрела жена од Србија на патарина во Прешево, па се самоубил

Предраг Петровиќ

На граничниот премин „Прешево“ спречен шверц на над 42 килограми синтетичка дрога

Горан Наумовски