На граничниот премин Прешево-Табановце фатени македонски шверцери со скапи часовници

Од:

На граничниот премин Прешево-Табановце, српските царински службеници во средата, спречиле обид за шверц на три скапи рачни часовници чија вредност се проценува на повеќе од 34.000 евра, јави дописникот на МИА од Белград.

Царинската управа соопшти дека шверцерите биле откриени на влез во Србија, при преглед на автомобил со странски регистарски таблици.

-И возачот и неговата придружничка, кои патувале од Северна Македонија за Чешка, рекле дека немаат што да пријават освен личниот багаж. Но, при детален преглед, царинските службеници забележале дека возачот има часовник на двете раце: половен „Rolex“ и сосема нов „ Hublot Spirit of Big Bang “ на кој се наоѓала заштитна фолија, се наведува во соопштението на царината.

Потоа, во јакната, која висела во автомобилот, биле пронајдени уште два нови рачни часовници: машки „Zenith Defy El Primero 21“ и женскиот „Zenith Defy“.

-На патникот, кој изјави дека има дуќан за продажба на часовници во Чешка, му е вратен користениот Rolex, а новите часовници за кои немал никаква документација, со судска одлука трајно му се одземени, наведоа од Царинската управа на Србија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Оро на Прешево, Србите кои чекаа на границата со Македонија си најдоа забава

Катерина Ѓуровски

Почина жената која пред еден месец беше ранета од тетовец на патарина во Прешево

Орце Костов

Жената застрелана кај Прешево уште е во тешка состојба: По кавгата бегала, мажот и пукал во грб

Катерина Ѓуровски

Тешки повреди има жената која синоќа беше ранета на патарина кај Прешево

Горан Наумовски

Државјанин на Македонија застрела жена од Србија на патарина во Прешево, па се самоубил

Предраг Петровиќ

На граничниот премин „Прешево“ спречен шверц на над 42 килограми синтетичка дрога

Горан Наумовски