Тешки повреди има жената која синоќа беше ранета на патарина кај Прешево

Од:

В.Ј. (30) вчера била ранета во пукање на патарина кај Прешево и била оперирана. Таа билa донесен во Универзитетскиот медицински центар Ниш половина час по полноќ во придружба на екипа на Итната медицинска помош од Врање поради здобиените рани од огнено оружје.

– По прегледот, констатирани се примарна здравствена заштита и радиолошка и лабораториска дијагностика, повреди на душникот, вратните пршлени и вметнување воздух во градната празнина, како и контузија на белодробното крило од левата страна. На пациентката веднаш ѝ е укажана хируршка интервенција во операционата сала на Ургентниот центар, по што е хоспитализирана на Клиниката за интензивна нега на Универзитетскиот медицински центар во Ниш – соопштија од оваа установа.

Да потсетиме, мажот (52) кој пукал во неа е македонски државјанин од албанска националност од Тетово.

Македонскиот државјанин прво со огнено оружје ја ранил жена, а потоа се самоубил.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Оро на Прешево, Србите кои чекаа на границата со Македонија си најдоа забава

Катерина Ѓуровски

Почина жената која пред еден месец беше ранета од тетовец на патарина во Прешево

Орце Костов

Ќерка со нож си ја ранила 76 – годишната мајка

Жената застрелана кај Прешево уште е во тешка состојба: По кавгата бегала, мажот и пукал во грб

Катерина Ѓуровски

Државјанин на Македонија застрела жена од Србија на патарина во Прешево, па се самоубил

Предраг Петровиќ

На граничниот премин „Прешево“ спречен шверц на над 42 килограми синтетичка дрога

Горан Наумовски