На граничниот премин „Прешево“ спречен шверц на над 42 килограми синтетичка дрога

Од:

На граничниот премин „Прешево“, српските царински службеници спречија обид за шверц на над 42 килограми синтетичка дрога сокриена во резервоар на камион.

Случајот бил откриен кога камион со странска регистрација кој се движел од Грција кон Белгија бил издвоен за преглед на мобилниот скенер на царината.

Анализирајќи ја сликата од скенерот, забележани се неправилности во пределот на резервоарот за гориво, кој е преграден за шверцерски цели.

Царинските службеници забележале дека просторот наменет за шверц е маскиран со специјален кит за да изгледа дека е фабрички направен.

Деталниот преглед ги потврдил сомнежите на снимката од скенерот, бидејќи внатрешноста на резервоарот била поделена така што само една четвртина добивала гориво, додека поголемиот дел од резервоарот се користел за криење на наркотици.

Откриени се вкупно 63 пакувања прашкаста материја со тежина од 42.337 грама, кои при рачно тестирање реагирале на синтетичката дрога МДМА и амфетамин.

Дрогата заедно со возачот и камионот во кој се шверцувала наркотикот е предадена на полицијата за понатамошна надлежност.

Би можело да ве интересира

Полициски кучиња нашле дрога и оружје во Велес – уапсени тројца дилери

МВР демантира дека во возило на МНР управувано од возач вработен во Министерството била пронајдена дрога

А1он

На граничниот премин Прешево-Табановце фатени македонски шверцери со скапи часовници

Приведени двајца кумановци за поседување дрога

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Карабињерите запленија 2.700 килограми кокаин, скриен во керамички банани

МВР: Уапсени се двајца дилери од Прилеп, пронајдена е дрога и пушка