Европската комисија ги тужи Бугарија и Словачка

Од:

Европската комисија објави дека одлучила да ги тужи Бугарија и Словачка поради непренесувањето на Директивата на ЕУ за обновлива енергија во националното законодавство.

Во соопштението се наведува дека Комисијата ја тужела и Унгарија поради ограничување на извозот на градежни материјали.

Комисијата, исто така, ја тужеше Ирска за нетранспонирање на Рамковната директива за води во националното законодавство.

Комисијата, исто така, ја тужеше Ирска, заедно со Бугарија, Грција, Италија, Латвија и Португалија, затоа што не успеа да спречи оштетување на европската природа од инвазивни вонземски видови.

Би можело да ве интересира

Бугарија: Земјоделците организираа протест пред зградата на Владата барајќи оставка од ресорниот министер

Брисел официјално предложи вклучување на обврските од Охридскиот договор во рамките на преговорите за членство на Србија во ЕУ

Горан Наумовски

Нормализирана состојбата на граничниот премин Делчево

А1он

Гужви за влез во Бугарија: Се чека по два часа, се пропуштаат само по неколку возила

А1он

Грозоморно убиство во Словачка: Готвач си ја искасапил девојката

Горан Наумовски

Измамничка од Бугарија се обидела да земе пари од две жени од Куманово и Свети Николе