Анализа: Словенечката армија не е подготвена за воена состојба

Од:

Словенечката армија се уште е неподготвена да дејствува ефикасно при евентуална воена состојба, покажува редовниот годишен извештај за состојбата во вооружените сили, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Оцената за подготвеноста за извршување на борбени задачи е иста како за во 2018 години, а таа е недоволна, смета претседателот на државата Борут Пахор.

Сепак, определен напредок е забележан во способноста на армијата да му помага на цивилното населенија во услови на криза, односно подготвена е квалитетно да ги извршува поставените задачи во мирнодопски услови.

Според извештајот, словенечката армија ужива голема доверба кај граѓаните, а помошта на армијата во справувањето со епидемијата на коронавирусот се оценува како квалитетна и навремена.

Би можело да ве интересира

Предан: Реално е да се подготви теренот за договор меѓу Скопје и Софија, сигналите од Бугарија се охрабрувачки

А1он

Анализа: Финансиска (не)зависност на државните фондови

Ана Ололовска

(Анализа) Буџет 2022: Колку пари и за кои проекти ќе се трошат догодина – училишта, гасификација, болници!

Ана Ололовска

Земјите од регионот се во тежок ковид бран, се воведуваат нови рестрикции

Катерина Павлова-Николовска

Словенечката полиција ги истражува заканите кон политичарите

А1он

Анализа: Возен парк на општините – од скромност до луксуз!

Ана Ололовска