Паричка во чест на рок-групата „Квин“

Од:

Британската Кралска ковачница издаде комеморативна метална паричка во чест на рок-групата „Квин“, и на покојниот пејач Фреди Меркјури.

– Ова е еден ‘кој би рекол’ миг. Имаме монета од нашето кралство, вредна пет фунти, изработена од Ковачницата. На едната страна е кралицата (The Queen – Елизабета Втора), а на другата е „Квин“ (Queen, групата). Тоа никогаш досега не се случило, изјави гитаристот на групата, Брајан Меј.

Сите британски монети и банкноти го содржат лицето на монархот.

Новата паричка е издадена во златен и сребрен дизајн и го има логото на бендот и инструментите на кои тие свират: Бекстајн клавирот на Фреди Меркјури, гитарата на Меј, тапанот на Роџер Тејлор и бас-гитарата на Џон Дикон. Цената варира од 13 фунти за сребреникот до 2.100 за златникот.

Ова е прва паричка од планираната серија „Музички легенди”, соопшти Кралската ковачница.

Би можело да ве интересира

Навршуваат 50 години од смртта на Џими Хендрикс

Ана Ололовска

Мадона ќе режира автобиографски филм

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пет најскапи спотови на сите времиња – само тројца музичари се осудиле да ги платат овие цифри

Ана Ололовска

Лејди Гага доминираше на виртуелните Ем-ти-ви музички и видеонагради

Ана Ололовска

Почина Рајли Гејл – пејачот на метал бендот „Пауер трип“

Ана Ололовска

Почина Џек Шерман, поранешен гитарист на „Ред хот чили пеперс“,

Ана Ололовска