Шилегов: 45 евра е само првична казна за возачот на „Бентли“, ќе следува и поголема

Од:

Скопскиот градоначалник Петре Шилегов вели дека казната од 45 евра за возачот на Бентлито кое влета на плоштадот, е само првична казна, а ќе следува и друга поголема.

dobivaj vesti na viber

„Постојат и елементи на кривично дело и тоа ќе биде процесуирано“, објасни Шилегов за возењето на плоштадот Македонија кој е пешачка зона.

Тој сепак вели дека е задоволен што властите веднаш реагирале и вели дека казната од 45 евра е само почеток за возачот на „Бентли“.

„Она што е минимумот, тоа е прекршочна постапка и издавање на глоба од 45 евра“, рече Шилегов.

Претходно денеска, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски рече дека казната од 45 евра за ваквото дело е прениска и дека треба да се промени Законот со што би се предвиделе подрастични казни за ваквите случаи.

Би можело да ве интересира

БЕСА ќе го поддржи Шилегов на вториот круг од локалните избори

(ВИДЕО) Шилегов: Скопје станува европска метропола каде луѓето се важни

А1он

(ВИДЕО) Шилегов: Преку мостот на АСНОМ за 70% се крати времето за патување од Ново Лисиче до Мавровка

А1он

Шилегов почна со уривање на првата галија во Вардар, ВМРО-ДПМНЕ го обвинува за предизборен маркетинг

Мери Јордановска

Шилегов: 15 пожарникари и три возила од Скопје ќе помагаат да се гасне пожарот во Кочани

ВИДЕО: Скопјанецот кој се крстеше пред Цар Самоил бил пијан, без возачка и сообраќајна дозвола