Истрага за возачот кој го однесе Палевски во Турција: Обвинителството бара да му се продолжи притворот

Од:

Скопското обвинителство покрена истрага за Стефан Димковски, човекот кој од Србија, преку Бугарија го однел во Турција Љупчо Палевски – Палчо, првоосомничениот за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски.

Истрага против него се врши за кривичното дело „Помагање на сторител по извршено кривично дело“ од член 365 став 3 вв став 1 од Кривичниот законик. Обвинителството и за него побара мерка притвор.

„Во период од 01.12.2023 година до 03.12.2023 година осомничениот му помогнал на сторител да не биде откриен за две кривични дела – Грабнување од член 141 од Кривичниот законик, како и две убиства на свиреп начин (едно на малолетно лице и едно од користољубие) заедно казниви по член 123 став 3 од Кривичниот законик, обезбедувајќи му превоз со автомобил. Сега осомничениот, по претходна комуникација и договор со сторителот кој се наоѓал во Република Србија, со возило Ланд Ровер со струмички регистарски ознаки, сопственост на правно лице се упатил кон Белград. Таму се сретнал со сторителот и заедно со возилото се упатиле кон границата на Србија со Бугарија – граничен премин Калотина. Границата ја поминале на 02.12.2023 година, па движејќи се низ територијата на Р.Бугарија истиот ден пристигнале на границата со Турција, граничен премин Капитан Андреево, и влегле во Турција. Таму биле заедно до 03.12.2023 година, по што сторителот останал, а сега осомничениот со возилото преку Грција се упатил кон државава каде бил приведен на граничниот премин Стар Дојран“, соопштува ОЈО.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Полета првиот турски борбен авион од 5-та генерација

(ВИДЕО) Двојно убиство во Србија: Ги заклал поранешната жена и мајка и

Катерина Ѓуровски

Силен земјотрес ја погоди Турција

Горан Наумовски

Несреќа во рудник за злато во Турција: Најмалку девет рудари се затрупани

Бугарија: Земјоделците организираа протест пред зградата на Владата барајќи оставка од ресорниот министер

ВИДЕО: Снимки покажуваат детали од грзоморното убиство во Србија

Катерина Ѓуровски