Македонија

Последни, најнови вести и видеа од Македонија – Политика – Економија

Македонија

Намерно подметнати пожари во велешко

А1он
Повторно пламтат огнените јазици кај националниот парк „Јасен“. Дирекцијата за заштита и спасување соопштува дека пожарот во велешките села Бањица, Дреново и Лисице намерно е
Македонија

Осамнаа фигурите на Филип, Олимпија и Александар

А1он
Порталот Плусинфо објави фотографии од скулптурите на таткото Филип Втори, мајката Олимпија и малиот Александар Македонски. Скулптурите на целото семејство се сместени на плоштадот „Карпошово востание“
Македонија

Влада на РМ:Појавувањето на Бесими во Слупчане е приватна посета

А1он
Владата нема донесено одлука за одбележување на настанот во Слупчане, ниту има испратено официјална владина делегација на тој настан. Како што соопшти  владината прес служба,
Македонија

20-ти август, Рамазан Бајрам е неработен ден

А1он
Понеделник, 20-ти август е неработен за сите граѓани на Република Македонија. Министерството за труд и социјална политика соопшти дека според Законот за празниците, 19-ти август
Македонија

САД го поздравува храброто лидерство на Бесими

А1он
„Го поздравуваме храброто лидерство на министерот Бесими во претставувањето и служењето на сите граѓани на Македонија,, одговараат  од американската амбасада  на прашањетокако го оценуваат настанот