Македонија

Последни, најнови вести и видеа од Македонија – Политика – Економија

Македонија

ВМРО-ДПМНЕ: Зошто Црвенковски не го реши проблемот со името досега?

А1он
Прашањето за идентитетот било составен дел од преговорите кој Црвенковски во изминатите години ги има водено, а тоа се гледа што во сите досегашни предлози
Македонија

Извештај на Стејт Департмент: Владата се меша во судството и медиумите

А1он
Стејт Департемтот, во извештајот за Македонија за 2011 година, наведува дека најважниот проблем на полето на човековите права беше неуспехот на владата целосно да го
Македонија

Дали биле малтретирани приведените во „Монструм“?

А1он
Тројца затворски чувари од битолскиот затвор утре ќе бидат суспендирани поради наводното малтретирање на приведените во акцијата „Монструм“. Од битолскиот затвор, за А1 објаснуваат дека
Македонија

Амнести: Состојбата со човекови права во Македонија – влошена

А1он
Во 2011-та година во Македонија состојбата со почитувањето на човековите права е влошена, констатира Амнести Интернешнл, организацијата за човекови права во својот годишен извештај. Изградбата
Македонија

Македонска делегација во Рим и Ватикан

А1он
Премиерот Никола Груевски, кој ја предводи македонската државно-црковна делегација во Италија, денеска во Ватикан беше примен од поглаварот на Римокатоличката црква Бенедикт Шеснаесети, во рамките
Македонија

Фудбалски терен меѓу спомениците на плоштад „Македонија“

А1он
Терен за мал фудбал и монтажни трибини се поставени до споменикот „Воин на коњ“, плоштадот Македонија. На игралиштето, кое е сместено меѓу спомениците на Цар