Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

Отворање на постојаната поставка во Музејот на Старата скопска чаршија

А1он
Градоначалникот на Град Скопје Коце Трајановски денеска ќе ја отвори постојаната поставка во Музејот на Старата скопска чаршија, сместен во просториите на Сули Ан. Постојаната музејска
Култура

Чаплиновата награда за Барбара Стрејсенд

А1он
Познатата американска актерка, режисерка и пејачка Барбара Стрејсенд ја доби Чаплиновата награда на Филмската заедница на центарот „Линколн“. Признанието и е доделено за се што постигнала
Култура

Друштвото на ликовни уметници бара Муралите на Лазески да бидат обновени

А1он
Друштвото на ликовни уметници на Македонија (ДЛУМ) изразува загриженост од оштетувањето на муралите на уметникот Борко Лазески во опожарената Пошта 1 и бара тие да