Култура

Последни, најнови вести и видеа од културниот живот во Македонија, Балканот и Светот.

Култура

Симфониски концерт за деца со музика од Мусоргски

А1он
Македонската филхармонија денеска напладне ќе одржи симфониски концерт за деца „Сликички од изложба“ од композиторот Модест Мусоргски. Оркестарот ќе го води диригентот Борјан Цанев. – Концертот ќе им
Култура

Ретроспектива на Манчевски во Москва и нови академски студии за „Пред дождот“

А1он
Филмовите на Милчо Манчевски доживуваат динамична активност во академскиот, универзитетски, но и во комерцијалниот филмски свет, дури и долги години откако филмовите и изложбата се
Култура

„Седум стравови“ на Селведин Авдиќ објавен на македонски јазик

А1он
Во издание на „Македонска реч“ од Скопје излезе од печат романот „Седум стравови“ на босанскиот писател Селведин Авдиќ, во превод на Ленче Тосева. „Седум стравови“ на Авдиќ за
Култура

Награда за развој на балканската книжевност за Владислав Бајац

А1он
Првиот фестивал на прозата во Македонија „ПРО-ЗА Балкан“  ќе заврши вечер со доделување на наградата  „Прозарт” за развој на балканската книжевност. Добитник е  српскиот писател Владислав
Култура

Книжевна вечер со Димковска во Домот на Роберт Музил во Клагенфурт

А1он
На покана на Институтот за литература „Роберт Музил“ при Универзитетот во Клагенфурт, Австрија, синоќа, во Меморијалниот дом на големиот австриски писател Роберт Музил се одржа